Aktuality

Letošní Káča bude 10. listopadu 12.října 2018

Předseda VK Slavoj Litoměřice vyhlásil termín konání letošní Káči. Tato oslava ukončené sezony se uskuteční v sobotu 10. listopadu 2018. V průběhu následujících týdnů Vám přineseme podrobnější informace, ale již teď můžete počítat s tradičním odpoledním Memoriálem a následujícím společenským večerem v sále loděnice.

Ilustrační foto, Š. Krejzová
M. Švagrovský je opět Mistrem světa masters 11.října 2018

Na World rowing masters regatě 2018 ve Spojených státech měl i litoměřický klub svého zástupce. V horku floridské Sarasoty se představil Miloslav Švagrovský a představení to bylo veleúspěšné, protože Miloslavovi přineslo do sbírky další titul světového šampiona v kategorii masters. Pan Švagrovský zvítězil na párové čtyřce v kategorii E. Posádku tvořili, kromě J. Šulce, také další dva odchovanci litoměřického veslování Jiří Knopp (nyní Slavia Praha) a Jakub Svoboda (nyní Fairmount rowing association).


Mimo to se M. Švagrovský představil také na dvojskifu s L. Doškem (VK Smíchov) v kategorii G, kde posádce uniklo vítězství o pouhé 0,08 vteřiny.

M. Švagrovský dekoruje M. Bělohlávka na MČR ve sprintu 2018, foto: Š. Krejzová
Hradišťský šestikilák 2018 10.října 2018

V sobotu 6. října 2018 se v Uherském Hradišti konal další ročník Hradišťského šestikiláku, závodu jenž je jedním z kritérií pro vstup do sportovního centra mládeže. I proto se do Uherského Hradiště vypravilo i 11 závodníků z litoměřického veslařského klubu. Mimo nich se ovšem těchto závodů zúčastnila téměř kompletní česká „špička“ v kategoriích dorostu a juniorů. Proto snad nejsou ani příliš velkým překvapením výsledky, kdy do první desítky se dostala jen dvojka bez kormidelníka juniorů v sestavě O. Hamerník a veslař z Kondoru Brandýs M. Svatůněk, která skončila na 9. místě. Druhou desítku dokázal vybojovat také jediný litoměřický závodník – Patrik Zadák na skifu juniorů obsadil 17. místo. S kategorií juniorů se zde seznámili také 23. M. Bělohlávek, 42. A. Landa a 48. M. Hanzík. Ve třetí desítce se umístily dorostenky V. Štěchová (21.) a T. Krejzová (25.), M. Mertlová obsadila 34. příčku. Dorostenec M. Kynšt skončil 25. a J. Marjanko obsadil 40. místo. P. Krejzová se nově v kategorii žen umístila na 21. místě. Žádný z výsledků bohužel není úplně důvodem k oslavě, ale mnohé jsou dobrým předpokladem pro budoucnost, u některých závodníků se pozitivně projevila píle v přípravě, u některých byl tento závod možná pomyslným odrazovým můstkem pro zvýšení tréninkového úsilí.


Kompletní výsledky najdete ke stažení zde.

Pohár Klubu veslařů mělnických 1881 5.října 2018

Další ročník Poháru Klubu veslařů mělnických 1881 zakončil letošní závodní sezonu pro litoměřické veslaře v žákovských kategoriích.  Oblíbená podzimní regata se uskutečnila 29. Září 2018 a litoměřická výprava vybojovala celkem 11 vítězství, šest druhých míst a stejný počet umístění na třetí příčce.


Nejúspěšnějším závodníkem byl Tomáš Lachman, který zvítězil ve všech třech svých startech (skif, dvojskif a párová čtyřka) a parádně se tak rozloučil s žákovskou kategorií. Dvě vítězství si připsali starší žák Mirek Vokálek (skif a dvojskif s T. Lachmanem) a mladší žák Vojtěch Horn (skif a dvojskif s O. Zárubou). Na skifech starších žáků 13-letých zvítězili také R. Kosík a Š. Fronk a ve všech třech jízdách se tak v této disciplíně radoval závodník z našeho klubu. Stejně úspěšní byli i další skifaři – mladší žák J. Lacko a starší žačky P. Hojdarová a Z. Zelinková.


O poslední vítězství se zasloužila párová čtyřka starších žáků (M. Lacko, Šmerda, Foud, Krákora a korm. Lachman).


V bodování klubů zvítězil pořádající KVM 1881 Mělník před VK Slavoj Litoměřice.

Pohár ČR 2018 3.října 2018

V letošním ročníku Poháru ČR ve veslování litoměřický klub zdánlivě vyklidil pozice z předchozí sezony a umístil se „až“ na 16. pozici, když jsme nedokázali obhájit loňskou 12. příčku. Takto by se dalo pojmout hodnocení letošního poháru z jednoho pohledu, ale z druhého lze letošní výsledek hodnotit jako předpoklad pro zlepšení v dalším roce. Od roku 2013 máme velmi zajímavou bilanci – liché roky vždy 12. místo, sudé roky umístění kolem 15. místa (17. v r. 2014, 15. v r. 2016 a 16. letos). Další zajímavý ukazatel v historickém porovnání je počet bodů potřebných k určitému umístění – v roce 2013 na 12. místo stačilo 494 bodů, letos 753,5 bodu stačilo „jen“ na 16. místo. Podobné a ještě výraznější je to i v jednotlivých kategoriích, dorostenci letos skončili 11. se ziskem 163 bodů, v roce 2013 jim na 12. místo stačilo bodů jen 51.


Smutné z litoměřického pohledu je, že letos jsme ani v jedné kategorii nevybojovali umístění na stupních vítězů, v loňském i předloňském roce se do třetího místa umístily vždy dvě kategorii. Vždy se jednalo o kategorie žákovské a tyto kategorie i letos získaly v litoměřickém podání nejlepší umístění – mladší žáci skončili pátí, starší žáci devátí. V „top ten“ se umístily ještě mladší žačky. Těsně unikla první desítka již zmíněným dorostencům, dvanácté místo obsadily dorostenky i juniorky. Starší žačky skončily patnácté a junioři osmnáctí. V seniorských kategoriích jsme body nezískali (i proto, že do bodování nebylo zařazeno MČR ve sprintu).


Celkové hodnocení Poháru ČR lze najít zde.

Mistrovství ČR družstev 2018 26.září 2018

O víkendu 22-23.9. navázalo na páteční Mistrovství ČR ve sprintu Mistrovství ČR družstev, do Račic tedy dorazili navíc i vybraní závodníci z žákovských kategorií. Oproti pátečním sprintům přišlo v sobotu značné ochlazení, v neděli navíc doprovázené usedavým deštěm. Od paní Léto převzal na platě loď rychle pan Podzim a jiný šlág byl opravdu cítit. K radosti účastníků ale byli medailí odměňováni nejen vítězové, ale i druzí a třetí z finále A.

Naši dorostenci potvrdili dobrou formu ze sprintů vycházející z trenérské práce  a společného soustředění se Slávií a obsadili dvě druhá místa ve finále A:

2xdci: Hanzík M. + Bělohlávek M.

4x-dci: Kynšt M.+Landa A.+Bělohlávek M.+Marjanko J.

Naše další umístění ve finálech A:

4. místo 8+dky: Štěchová V.+Krucká L.+Mertlová M.+Krejzová T.+Pardubice

4.místo 1xžcis: Miroslav Vokálek

5.místo 4x-dky: Krejzová T.+Mertlová M.+Krucká L.+Štěchová V.

5.místo 4x+žcim: Lacko J.+Záruba O.+ Horn V.+Zadák L.+ Hladíková K. (c)

6. místo 4x-jky: Vejmolová K.+Martincová K.+Krejzová P.+Třeboň

Za zmínku stojí i dvě vítězství ve finále B:

2xžcis: Kosík R.+Lachman T.

2xžcim: Lacko J.+Záruba O.

My z doprovodu závodníků jsme se přistihli, jak se díváme na scenérii zvlněného račického kanálu v pozadí s osamoceným Řípem a ptáme se, proč zde trávíme celé tři dny. Asi nejde jen o vidinu úspěchu našich dětí. Ten je možná jen medaile s výrobní cenou pár korun a pár čísel v tabulkách na internetu. Asi nám jde spíš o tu sílu vody tříštěnou veslem na léčivé volné radikály. Nebo to úplné vydání vlastních sil. Nebo tu rychlost. Nebo to, že v tomhle sportu nejde moc šulit a simulovat. Asi zase přijedeme :-)

Výsledky najdete ke stažení na svazovém webu, pěkné fotografie potom na klubovém profilu na rajčeti.

Text: V. Zadák

Čtyřka s kormidelníkem žáků starších na MČR družstev 2018, foto: Š. Krejzová
MČR ve sprintu 2018 - dva tituly a celkem 5 medailí 23.září 2018

Na MČR ve sprintu se v pátek 21. září 2018 probojovalo 11 litoměřických posádek do finálových jízd. V Labe aréně ale závodníci VK Slavoj Litoměřice dokázali vybojovat i dva tituly Mistrů republiky a další tři medaile. Pro zlaté medaile si doveslovala párová čtyřka dorostenců, což je historický úspěch litoměřického veslování, kterého dosáhla posádka Matouš Bělohlávek, Adam Landa, Matyáš Kynšt a Matěj Hanzík. Druhou zlatou medaili získala na skifu dorostenek Viktorie Štěchová, která tak navázala na úspěchy P. Struhové a L. Brucvíkové ml., které se radovaly v této věkové kategorii z podobných vítězství. Snad se bude Viki inspirovat veslařskými kariérami těchto dam i nadále a napodobí jejich úspěchy i v juniorské a seniorské kategorii.


Dvě stříbrné medaile přidal na skifu dorostenců M. Bělohlávek a dvojka juniorů Otakara Hamerníka s M. Svatůňkem z Brandýsa. Bronzovou medaili přidaly na osmiveslici v kategorii žen Pavla Krejzová, Kristýna Vejmolová, Adéla Smutková, Kateřina Martincová a kormidelník Tomáš Lachman ve společenství s veslařkami z Loun, Štětí a Ústí nad Labem.


Kompletní výsledky najdete na svazovém webu.

51. Polabský pohár v Brandýse n/L 2018 21.září 2018

V Brandýse se o druhém zářijovém víkendu (8. a 9. září 2018) uskutečnil již 51. ročník Polabského poháru. Velmi dobře obsazená regata přinesla spoustu radosti opět i litoměřickým závodníkům. Veslaři Slavoje Litoměřice se radovali z vítězství ve dvanácti případech, z druhého místa ve čtrnácti závodech a třetí se umístili dvanáctkrát, pokud jsem tedy správně spočítal výsledkovou listinu.

Ve výsledkové listině jsem jako první litoměřické vítězství objevil osmiveslici dorostenek, ve které ve společenství s veslařkami Pardubic a pražské Slavie usedly také Monika Mertlová a Tereza Krejzová. Další vítězství přidal na čtyřce s kormidelníkem dorostenců Matouš Bělohlávek ve společenství s pardubickými veslaři, mezi kterými nechyběl litoměřický odchovanec V. J. Špringl. Z vítězství se také radovalo pět litoměřických skifařů: Radovan Kosík, Mirek Vokálek a Matěj Lacko ovládli své jízdy skifu starších žáků, M. Bělohlávek zvítězil mezi dorostenci a Vanda Hříbalová mezi staršími žačkami. Na dvojskifech přidali vítězství dorostenci M. Bělohlávek s Matějem Hanzíkem a Jan Marjanko s neratovickým závodníkem Novotným. Dařilo se také mladším žákům Ondřeji Zárubovi a Vojtěchu Hornovi, kteří navázali na svá vítězství v Roudnici i Litoměřicích a ani v Brandýse nenašli přemožitele. Na párových čtyřkách se mezi dorostenci radoval z vítězství M. Hanzík ve spol. s Neratovicemi a juniorky Pavla Krejzová a Kristýna Vejmolová ve spol. s veslařkami z Loun a Berouna.

Výsledky najdete ke stažení na svazovém webu. Více než 600 krásných fotek si můžete prohlédnout zde.

Mladší žáci Horn (vlevo) a Záruba mají na podzim parádní formu, foto: Š. Krejzová
XXIII. Roudnické sprinty 21.září 2018

Zaplněná termínová listina na přelomu srpna a září donutila pořadatele XXIII. Roudnických sprintů – Memoriálu z. m. s. Františka Vrby k přesunu na netradiční páteční termín. Závody se tak konaly v pátek 31. srpna 2018 a ve startovním poli nechyběli ani závodníci z Litoměřic.

Litoměřičtí veslaři vybojovali celkem 6 vítězství, jejichž hodnota je umocněna tím, že tato regata se nekoná ve formátu dělených finále, ale do finálové jízdy je třeba si postup vybojovat v rozjížďce. Mezi závodníky mládežnických kategorií vítězili tito litoměřičtí skifaři: Jan Lacko (žcim 11 let), Mirek Vokálek (žcis 13), Petra Hojdarová (žkys 14) a Štěpánka Hojdarová (žkym 12). Další vítězství přidal dvojskif mladších žáků Ondřeje Záruby a Vojtěcha Horna, kterému největším soupeřem byla posádka z poloviny tvořená také litoměřickým závodníkem J. Lackem (ve spol. s F. Žabou z Děčína). Poslední vítězství pro litoměřické barvy vybojoval ve vrcholu programu, závodu skifu mužů – Memoriálu zasloužilého mistra sportu Františka Vrby, Aleš Pražák. Nemám k dispozici dostatečné podklady, ale pokud toto nebylo vůbec první vítězství litoměřického závodníka v tomto prestižním sprintu, tak by se počet litoměřických vítězů, v uplynulých 22. ročnících, jistě bez problému dal spočítat na prstech jedné ruky.

Litoměřičtí veslaři navíc přidali 5 druhých míst a jedno třetí.

Kompletní výsledky najdete na svazovém webu.

Aleš Pražák na nejvyšším stupni, foto: facebook A. Pražáka
Zemřel Eduard Antoch - Mistr Evropy 1956 18.září 2018

S velkým zpožděním dorazila do Litoměřic z jihoněmeckého Schlieru smutná zpráva. 8. března 2018 zde do veslařského nebe odešel odchovanec litoměřického veslování pan Eduard Antoch. Pan Antoch byl jeden z nejlepších veslařů, kteří působili v litoměřickém klubu. Narodil se 26. prosince 1932 a na začátku 50. let se v Litoměřicích, pod trenérským vedením Josefa Straky, provesloval až do výběru ČSR. V roce 1953 v Třeboni zvítězil na Mistrovství ČSR na dvojce bez kormidelníka s M. Jíškou. V roce 1955 již byl členem reprezentačního družstva, osmiveslice byla tehdy vyřazena v semifinále ME v Gentu, které se však jelo jen na čtyři dráhy, takže třetí místo v semifinálové jízdě bohužel znamenalo vyřazení pro tři litoměřické odchovance v této posádce – Antocha, Jíšku i Němce. V témže roce ale tato trojice tvořila část vítězné posádky na Pražských Primátorkách a tři litoměřičtí veslaři ve vítězné posádce jsou dodnes nepřekonaný úspěch generace právě kolem Eduarda Antocha. O rok později E. Antoch zůstal členem osmiveslice ČSR a na jezeře Bled s ní vybojoval titul Mistra Evropy. Tento úspěch se české osmiveslici podařilo zopakovat až po více než 50-ti letech v roce 2007 v posádce s nejlepšími českými veslaři posledních let V. Chalupou a O. Synkem. Vítězná osmiveslice z Bledu odjížděla s velkými ambicemi na OH 1956 do Melbourne, zde ale po zranění jednoho z členů posádky byla nakonec vyřazena v semifinále. Účast na obou akcích šla v tomto roce stihnout, protože první Olympijské hry konané na jižní polokouli začaly až 22. listopadu. E. Antoch se tak, bez ohledu na výsledek, stal prvním litoměřickým veslařem na OH v poválečné době, tedy prvním litoměřickým veslařem, který na OH hájil české barvy. A hned se stal také účastníkem nejdelší cesty domů českých sportovců v historii her, reprezentanti ČSR se z Melbourne vraceli, dnes těžko uvěřitelné, dva měsíce nejprve na parníku Gruzija a později vlakem přes transsibiřskou magistrálu.


Během své veslařské kariéry měl Eduard Antoch také velké štěstí na trenérské osobnosti, které dohlíželi na jeho přípravu, v litoměřické loděnici se připravoval pod vedením J. Straky a v dresu ÚDA Praha pod vedením dalšího odchovance Klubu veslařů mělnických, legendárního Vojtěcha Hvězdy.


Po skončení reprezentační kariéry na veslování nezanevřel, naopak, jako zaměstnanec štětských papírem s V. Kurfirstem spoluzaložil ve Štětí veslařský klub a po odchodu do Německa se v dresu Ruderverein Waldsee 1900 e.V. zúčastnil několika vrcholných veslařských akcí v kategorii Masters, mimo jiné ještě v roce 2013 startoval na World rowing masters regatě ve Varese, v roce 2002 se představil také na stejném podniku konaném na račickém kanále, tedy na dohled Štětským papírnám, se kterými spojil i kus svého života.


Na Eduarda Antocha kroniky často zapomínají a dohledat o něm více informací je úkol nesmírně obtížný, přesto je a nadále bude jeho jméno, jistě nejen v litoměřické loděnici, vyslovováno s úctou, kterou si tento skvělý veslař zaslouží.

Eduard Antoch
Strana 8 z 48
Tréninky v době nouzového stavu
MČR žactva a seniorů 2020
107. AXA Pražské Primátorky přinesly vítězství litoměřických žaček
63. Litoměřická regata 2017
30.srpna 2017
63. Litoměřické regaty s mezinárodní účastí se zúčastnilo více než 600 posádek z České republiky, Německa, Kypru, Španělska a Austrálie, z tohoto celkového počtu tvořily posádky...
62. Litoměřická regata 2016
1.září 2016
Jednadvacet vítězství vybojovali litoměřičtí veslaři na domácí vodě v závodech 62. Litoměřické regaty 27. a 28. srpna 2016. Neúspěšnější byli dorostenci Konschill a Votruba,...
I. kolo ČP na trenažeru, Hostivice 2015
15.prosince 2015
Na letošní úvodní kolo „trenažérového poháru“ jsem opravdu těšil, mezi dorostence měli vstoupit úspěšní žáci kolem Vojty Votruby, podobně úspěšní dorostenci T. Zelinková a...

Designed by Cammeron