Aktuality

Sbírka na opravu klubového stanu 27.června 2018

Skončené MČR žactva přineslo litoměřickému veslování bohužel také jednu nepříjemnou událost: tradiční „račický vítr“ nadzvedl stan litoměřických závodníků, aby jej o kousek poponesl a opět jej vrátil na zem, bohužel se při tom nezachoval úplně citlivě a konstrukce stanu došla újmy. Jelikož se jedná o kus mobiliáře, který výrazně zvyšuje komfort litoměřických veslařů na závodech a navíc lze poškozenou část opravit, rozhodl se výbor VK Slavoj Litoměřice vyhlásit finanční sbírku, z jejíhož výtěžku bude oprava stanu financována. Pokud se rozhodnete také na tuto opravu přispět je možné libovolnou částku předat v loděnici kapitánovi klubu O. Hamerníkovi.


Za všechny Vaše příspěvky předem moc děkujeme.

Na oblastním mistrovství stan ještě poskytoval zázemí litoměřickým veslařům
MČR žactva 2018 - dvě čtvrtá místa na nové lodi 26.června 2018

Mistrovství České republiky žactva so konalo na veslařském kanále v Račicích 22. - 24. 6. 2018

Na tomto mistrovství republiky jsme si dobře uvědomili, že na mapě naší země jsou i další místa veslování zaslíbená, kde mají veslování rádi. Po až opojných výsledcích na Mistrovství oblasti Labe přišel postní víkend.

Oproti loňským medailovým žním jsme letos dosáhli na tři účasti ve finále A, ze kterých jsme vytěžili dvě bramborové medaile.

Jednu „skutečnou“ medaili si přece jen jedna litoměřická posádka domů odvezla – bronz ve vloženém závodě párových osem MIX staršího žactva vybojovala posádka: Koťová Marie - Rúfusová Kristýna - Strnadová Zuzana (VK Slavia Děčín) - Heřmánková Eliška (korm.) - Foud Jakub - Polák Filip - Krákora Eliáš - Fronk Štěpán a Lachman Tomáš.

Na krásném čtvrtém místě se v závodě párových čtyřek mladších žáků umístila posádka: J. Lacko, O. Záruba, V. Horn, L. Zadák a korm. K. Hladíková a dále také posádka čtyřky s kormidelníkem žaček starších: P. Hojdarová, V. Hříbalová, R. Neubauerová, Z. Zelinková a korm. K. Hladíková. Obě posádky k tomuto úspěchu využily novou loď, kterou litoměřický veslařský klub zakoupil s podporou Nadace ČEZ.

Třetí naše účast ve finále A byla v kategorii čtyřek s kormidelníkem starších žáků, posádka M. Vokálek, M. Lacko, T. Lachman, A. Kvašňák a korm. J. Štěch v něm obsadila 6. místo.

Za zmínku jistě stojí vítězství Jan Lacka ve finále B skifu kategorie mladších žáků 11-ti letých.

Po uvázání lodí na vleky přišlo na řadu krátké hodnocení akce a plánování soustředění v Třeboni, kam se všichni náramně těší.

Výsledky mistrovství jsou k dispozice zde. Finálová neděle byla přenášená internetovou televizí, záznam je dostupný zde: https://youtu.be/8pG4fvD7YoI

Text: V. Zadák a J. Weber

párová osma staršího žactva získala bronz ve vloženém závodě MČR, foto: V. Zadák
Mistrovství oblasti Labe 2018 19.června 2018

Mistrovství oblasti Labe 16.-17.6.2018


Mistrovství Labe bylo poslední prověrkou veslařů před blížícím se Mistrovstvím ČR žactva (22.-24.6.) a Mistrovstvím ČR dorostu, juniorů, U23 a seniorů (29.6.-1.7.). Většinu našich zúčastněných závodníků uvidíme i na Mistrovstvích ČR. Předvedené výkony z oblastních mistrovství budou vodítkem pro trenéry, jak udělat konečnou nominaci. Počasí v Račicích veslování přálo a všichni si užívali uvolněné atmosféry a ideálního veslařského teritoria.


Medaile byly udělovány v kategoriích žactva a dorostu prvním třem, od kategorií juniorů už pouze prvnímu.


Zde je výčet našich borců, kteří se mohli radovat z cenných kovů:


-2xžkym: 3. místo – Hojdarová Š. – Kindlová E.


-4+žkys: 2.místo – Hojdarová P.-Hříbalová V.- Koťová M.- NeubaerováR.-Hladíková K.


-4x-dky: 2.místo-Štěchová V.-Krejzová T.-Mertlová M.+ BRAN


-4-jky: 1.místo- Krejzová P.-Martincová K. + BOLE+ LOUN


-4+žcis: 1.místo: Vokálek M.-Lacko M.-Šmerda M.-Kvašňák A.-Štěch J.


-4x-dci: 1. místo: Bělohlávek M.+2xMĚLN+NYMB


-4-jři: 1.místo: Hamerník O.-Matušík P.+BRAN+NERA


-2xjři: 1.místo: Zadák P. +ÚSTÍ


-8+dky: 1. místo: Krejzová T.-Mertlová M.-Krucká L.+ 5x PARD-Štěch J.


-1xžcim 11: 1. místo: Lacko J.


-1xžcim 12: 3.místo: Zadák L.


-4x+žcis: 3.místo: Krákora E.-Foud J.+3xDĚČN


-8+dci: 3.místo: Kynšt M.-Hanzík M.-Marjanko J.-Landa A.+5xBRAN


-8+jky: 1. místo: Smutková A.-Vejmolová K.-Martincová K.-Krejzová P. + PARD + ŠTĚT + LOUN +BOLE-Štěch J.


-1xžcis 13: 2.místo: Vokálek M.


-2xdci: 1. místo: Bělohlávek M.+ NYMB


-4x+žkym: 3.místo: Kindlová E.+Marešová B.-Hojdarová Š.-Illichmannová A.-Hladíková K.


-1xdky: 3.místo: Štěchová V.


-4x-jky: 1.místo:  Krejzová P.-Martincová K.-Vejmolová K.+BOLE


-4x+žcim: 1.místo:  Lacko J.-Horn V.-Záruba O.-Zadák L.-Štěch J.


-2xžcis: 3.místo: Šmerda M.-Kosík R.


 


Za zmínku stojí start Kláry Csátové na skifu mladších žaček, který za podpory její rozvětvené rodiny znamenal nejen první závod v životě, ale současně i klasifikaci na MČR. Věřme, že pár posledních dnů před největší akcí roku stráví naši závodníci regenerací a dopilováním formy, a že nám na republikovém mistrovství předvedou vše, co v nich je.


Kompletní výsledky najdete na svazovém webu.


Text: V. Zadák

Ilustrační foto, V. Zadák
Životní jubileum J. Straky 11.června 2018

Opožděně se i litoměřičtí veslaři připojují ke gratulantům k životnímu jubileu Josefa Straky. Pan Josef Straka ml. oslavil své 70. narozeniny 4. června 2018. Po únorovém převratu roku 1948 byla vinou zvůle komunistického režimu vyhnána rodina vynikajícího veslaře pana Josefa Straky z Mělníka do Litoměřic, kde se Josef Straka starší stal trenérem a se svými svěřenci dosáhl mnoha, dosud nepřekonaných, úspěchů a v litoměřické loděnici také později začal veslovat jeho syn a letošní jubilant Josef mladší. I Josef Straka mladší byl stejně jako jeho otec vynikajícím skifařem. V letech 1971 – 1977 reprezentoval ČSSR na vrcholných mezinárodních soutěžích, včetně olympijských her v Mnichově 1972 a Montrealu 1976. A dosáhl i skvělých výsledků, na OH v Mnichově skončil na dvojskifu s V. Lacinou na 6. místě, o čtyři roky později utvořil trenér Kozák dvojskif z dvou litoměřických odchovanců Straky a Laholíka a tato loď skončila na 10. místě. Kromě toho Josef Straka s V. Lacinou vybojoval na dvojskifu dvě čtvrtá místa na MS 1974 a 1975, šesté místo na MS 1977 a 7. místo na MS 1971. V roce 1973 se J. Straka umístil na 9. příčce na ME v Moskvě na skifu. Po skončení veslařské kariéry se Josef Straka věnoval závěsnému létání a v tomto sportovním odvětví působil i v pozici trenéra reprezentačního výběru. Po politických změnách v roce 1989 založil firmu specializující se na záchranné systémy a padákovou techniku. V posledních letech je pan Straka pravidelným návštěvníkem litoměřické regaty, jejíž součástí je i závod skifu juniorů, věnovaný jeho otci, J. Strakovi staršímu.


Do dalších let přejeme pevné zdraví a mnoho životního elánu.

Josef Straka, foto: Z. Šuma
105. Pražské Primátorky přinesly našemu klubu dvě vítězství 10.června 2018

Primátorky jsou ve veslařském kalendáři výjimečným závodem, což zapříčiňují nejen malebné a majestátné kulisy Vyšehradu a Hradčan, ale i dráhu křižující plavidla všeho druhu a fandící zahraniční turisté ve veselé náladě.

 

Na již 105. ročníku Primátorek byl náš klub zastoupen dvěma čistými posádkami – mixem mladšího žactva a staršími žáky. Další naši závodníci jeli ve společenstvích.

 

Při těchto závodech jsme si mohli uvědomit dvě veslařská pravidla: směrem k vyšším kategoriím 1) hodnota výkonu a vítězství roste a 2) naopak ubývá aktivních závodníků našeho klubu. Co není, ale může být. Možná v žákovských kategoriích máme závodníky, kteří vydrží a budou makat alespoň do juniorské kategorie. A právě žákovské posádky nám na letošních Primátorkách udělaly největší radost.

 

Již v pátek odpoledne se jel závod párových osem mixů mladšího žactva. Závod byl dělený, v poslední třetí jízdě zvítězila naše posádka, a to v celkově nejrychlejším čase. Naši malí borci ukázali, že závody se jezdí až do samotného konce, a porazili našlapané společenství Mělník-Brandýs o 0,49 s. Na lodi kormidlované zkušenou juniorkou Kristýnou Vejmolovou a strokované Elen Kindlovou byli dále: Barbora Marešová, Štěpánka Hojdarová, Jan Lacko, Ondřej Záruba, Vojtěch Horn, Anna Illichmannová a Lukáš Zadák. Borci si mohli užít vše, co k velkým vítězstvím patří: chůze po koberci, kamery, fotoaparáty, skandování hloučku rodičů „děkujem“ a rozhovor do mikrofonu s komentátorem Honzou Smetanou. Litoměřická sestava tak navázala na vítězství závodníků z našeho klubu v letech 2014 a 2016. Štěpánka Hojdarová tak navázala na předloňské vítězství své starší sestry Petry a kormidelnice K. Vejmolová přidala do své sbírky druhé vítězství na Primátorkách.

 

Sobotní program byl cca v 17 hodin zrušen kvůli intenzivní bouřce. Tato skutečnost se promítla i do zrušení nedělních finále B dorostenců a dorostenek, kde jsme měli mít své zástupce.

 

V neděli jsme proto měli zastoupení jen ve dvou posádkách. Patrik Zadák na juniorské osmě ve společenství s Bohemians a Otrokovicemi dojel na 2. místě ve finále B.

 

Středobodem neděle z pohledu našeho klubu bylo ale finále osem žákyň starších, do kterého postoupila posádka s kormidelnicí Eliškou Heřmánkovou, strokující Petrou Hojdarovou, Zuzanou Zelinkovou a Vandou Hříbalovou. Zbytek posádky tvořily čtyři závodnice Pardubic a jedna ze Štětí. Posádka dirigovaná závodnicemi našeho klubu předvedla, že jim „nepár“ bude velmi dobře sedět, a již od Železničního mostu si jela pro vítězství. Na podiu na Náplavce tak byly opět vidět litoměřické dresy. Nelze si odpustit malou poznámku, že se dospívajícím závodnicím VIP prostor před fotoaparáty a kamerami tak zalíbil, že pořadatelé začínali mít obavu, že se pro samotné focení a filmování po přistání na platě ani nedostane na samotný ceremoniál. A není se ani čemu divit, vždyť všechna děvčata z našeho klubu už pocit vítězství na Primátorkách zažily v roce 2016 v kategorii mladšího žactva. Letos, jak bylo zmíněno v úvodu, však vybojovaly triumf ještě o chlup hodnotnější a slávu vítězů si užily jako součást nedělního finálového programu.

 

V pátečním programu navíc v dresu ČVUT Praha zvítězil ještě odchovanec litoměřického veslování Milan Bruncvík a rozšířil tak svou sbírku vítězství na této regatě o další cenný kov.

 

Primátorky jsou prostě Primátorky. Těšme se na další ročník. Už proto, že by nám měla „uzrát“ posádka starších žáků – Vokálek a spol. Výsledky jsou k dispozici na webu provozovatele časomíry.

Pár fotek najdete ve fotogalerii.

Text: V. Zadák a J. Weber

Vítězná osmiveslice závodu žaček starších na 105. Primátorkách, foto: V. Zadák
63. Memoriál Jiřího Vejlupka v Lysé nad Labem 2018 29.května 2018

Minulý víkend 26. a 27.5. proběhlo další veslařské klání v Lysé nad Labem, kterého se zúčastnila i početná ekipa našeho klubu, tentokrát bez veteránů. Toto klání bylo pro naše posádky poslední prověrkou před Mistrovstvím oblasti Labe (16.-17.6.) a následnými Mistrovstvími České republiky. Závodů se zúčastnily i v současné době de facto mediální hvězdy z pořadu České televize Lvíčata, které seznámily laickou veřejnost s principy a krásou veslování (viz http://decko.ceskatelevize.cz/lvicata , díl 26.5.2018).


Z pohledu veslaře šlo podmínky v obou dnech regaty hodnotit jako „nefoukalo, bylo horko a potil jsem se jako prase“, což ale vzato kolem a kolem jsou nakonec docela dobré veslařské podmínky.


Z pohledu organizace jsme zvyklí, že dojezd je v místě loděnice (v Lysé ale 600m po proudu od plata) a také na to, že se při nástupu na plato nemísíme s osobními auty mířícími do chatové kolonie a cyklisty na cyklostezce. Kdo má přednost? Chatař jedoucí zalévat jahody nebo cyklista spěchající k další milé hospůdce točící Svijany nebo žákyně držící již několik dlouhých minut Lutomíra?


Co říci k výsledkům? Malých kovových medailí se siluetou veslaře za vítězství v dělených závodech si naši závodníci odvezli dost. Vzato chronologicky: sobota: 4xdci: Bělohlávek M. ve společenství; 1x žcim 11: Lacko Jan; 2 x žkym: Elen Kindlová, Štěpánka Hojdarová; 1x žcis-zde byly celkem 3 vítězství: Vokálek Miroslav, Šmerda Mikoláš a Kosík Radovan; 2x žcim: Lacko Jan, Zadák Lukáš; 4x+ žcis : Vokálek, Kvašňák, Šmerda, Kosík (v sestavě nahrazoval naštěstí jen krátce zdravotně indisponovaného Matěje Lacka), Štěch; neděle: 4x+ žcim: Lacko J., Plánička, Horn, Zadák L., Štěch (v tomto závodě byl obvyklý motor chybějícího Ondřeje Záruby nahrazen Jáchymem Pláničkou, jemuž se po tomto závodě houpala na krku první medaile z real veslařského závodu), 1xdky: Viktorie Štěchová, 4x žkys: Hojdarová P., Hříbalová V., Zelinková Z., Koťová M., Heřmánková E.; 2x dci: Bělohlávek + Jech z Nymburka a naše čistá posádka : Marjanko J., Hanzík M.; 4x- dky: Krejzová T., Mertlová M., Štěchová V., Vošahlíková (Brandýs); 2x žcim: Lacko J., Zadák L., 2xžcis: Vokálek M., Lachman T.; 2x žkym: Hojdarová Š., Illichmannová A. Pro Aničku Illichmanovou byla tato medaile také první veslařskou medailí!


Za zmínku možná stojí sobotní ultimativní duel Matouše Bělohlávka s Jakubem Jechem v 1x dci, ve kterém tentokrát tahal za malinko delší konec Matoušův kolega ze společných posádek (heslo fakt dobrý skifař má fakt dobré brýle mají oba). Je třeba ocenit podporu od rodinných příslušníků a přátel litoměřického veslování, dále pak flexibilitu personálu občerstvení ve veslařské klubu, kde přítomní mohli pravidelně tlumit nepříjemnost žízně.


Závěrem snad jen hlášku jedné maminky na břehu: „Napíšu svým dětem na zítřek do školy omluvenku, zůstanou doma, absolutně jsem doma nic nestihla,  nemají , chudáci,  ani co na sebe“.


Text: V. Zadák

Párová čtyřka mladších žáků v Lysé n/L (foto: V. Zadák)
Kalksee po letech znovu brázdila řeku Labe 28.května 2018

25. květen 2018 se stal významným dnem pro litoměřické veslaře. Parta nadšených veteránů v čele s O. Hamerníkem a J. Kindlem během zimních měsíců pracovala na náročné opravě gigové párové čtyřveslice Kalksee. Tato gigová loď byla poškozena při povodních v roce 2013. Oprava Kalksee byla dokončena v měsíci květnu 2018.

 

Rádi se s Vámi podělíme o naši radost z povedeného díla a z první plavby Kalksee po Labi. Loď první plavbu přežila i s posádkou bez úhony. Děkujeme všem, kteří se podíleli na opravě Kalksee a paní M. Kindlové za zdařilé fotografie.

 

Přes následující zimu by chtěli veteráni obdobným způsobem připravit na plavbu plátovou čtyřku Stáňu, kterou mohou pamatovat jakou novou pouze nejstarší členové klubu pánové Vébr a Slípka. Pokud se oprava povede, mohli bychom s ní reprezentovat náš klub na příštích Primátorkách.

Text: J. Kindl

Kalksee po letech opět na vodě, foto: M. Kindlová
Rozšířená ochrana osobních údajů 22.května 2018

V souvislosti se zavedením rozšířené ochrany osobních údajů žádáme všechny dospělé členy VK Slavoj Litoměřice o stažení a vyplnění formuláře, který najdete na tomto webu v sekci dokumenty s označením "GDPR." Vyplněný a podepsaný dokument prosím předejte v loděnici kapitánovi klubu Otakaru Hamerníkovi. Bez řádně vyplněného a podepsaného tiskopisu bohužel nebude možné účastnit se veslařských soutěží a závodů. Veslaři soutěžící v mládežnických kategoriích (veslaři mladší 18-ti let) budou o nové povinnosti informováni prostřednictvím trenérů jednotlivých kategorií, protože v jejich případě bude nutný podpis zákonných zástupců.

 

Předem moc děkujeme za spolupráci.

47. Ústecká zatáčka 21.května 2018

Neuvěřitelných 80 posádek obsadili litoměřičtí veslaři 12. a 13. května 2018 na 47. ročníku Ústecké zatáčky, což je zatím letošní maximum, jistě k tomu svým dílem přispěli i závodníci kategorie Masters, kteří svou formu otestovali v Ústí nad Labem letos poprvé. Největší podíl ovšem na početné litoměřické výpravě pod hrad Střekov měli závodníci mládežnických kategorií. A litoměřická mládež si závody užila skutečně s radostí, vždyť litoměřické posádky se v cíli radovaly z osmnácti medailí, navíc obsadily 20 druhých a 20 třetích míst. Nejúspěšnějším závodníkem byl se čtyřmi triumfy dorostenec Matouš Bělohlávek (skif, dvakrát dvojskif ve spol. s Brandýsem a párová čtyřka ve spol. s Brandýsem, Mělníkem a Roudnicí n/L). Po třech medailích vybojovali bratři Lackové, mladší Jan na skifu, dvojskifu a párové čtyřce mladších žáků. Starší Matěj zvítězil na párové čtyřce a dvakrát na dvojskifu žáků starších. Ve všech posádkách vesloval společně s Adamem Kvašňákem, který je tak dalším trojnásobným vítězem letošní ústecké zatáčky. Starší žáci byli celkově velmi úspěšní, po dvou medailích si z Ústí odvážejí i M. Vokálek (skif a párová čtyřka) a M. Šmerda (párová čtyřka a dvojskif s R. Kosíkem). Velkou pochvalu si ovšem za své vystoupení na této regatě zaslouží především závodníci kategorie mladších žáků. O třikrát vítězném J. Lackovi jsem již psal, ale chlapci předvedli celkově velmi dobré výkony, zaznamenali velký výkonnostní vzestup, zřejmě především zásluhou absolvovaného soustředění a v Ústí se tak mohl radovat hned ze dvou medailí i Lukáš Zadák (dvojskif a párová čtyřka). Další dva členové párové čtyřky mladších žáků Ondřej Záruba a Vojtěch Hron si z této regaty odvezli své vůbec první veslařské medaile. A další pěkné výsledky i v ostatních disciplínách. Další vítězství pro litoměřický klub vybojovali: Z. Zelinková na skifu žaček starších, V. Štěchová na skifu dorostenek, mix dvojskif dorostu v sestavě Hanzík a Mertlová, čtyřka bez kormidelníka juniorek, ve které ve společenství s Boleticemi závodily litoměřické veslařky P. Krejzová, K. Vejmolová a K. Martincová, čtyřka bez kormidelníka juniorů, kterou do cíle dovezli P. Matušík a O. Hamerník ve spol. s veslaři z Neratovic a Brandýsa a dvojskif dorostenců v sestavě A. Landa a M. Kynšt.


Další velkou premiéru v Ústí absolvovala Pavla Krejzová, která si poprvé vyzkoušela práci rozhodčí veslařské regaty a litoměřický klub tak po letech měl na závodech opět svého zástupce i v této roli. Vždyť poslední litoměřičtí rozhodčí byli manželé Švagrovští, kteří když svou rozhodcovskou kariéru končili, dívala se Pavla na svět ještě z pohodlí dětského kočárku :-)


Na závěr ještě pohled do nedávné historie: 39. Ústecká zatáčka v roce 2010 byla prvním závodem, z něhož se na tomto webu objevil report a litoměřická výprava tehdy čítala 10 závodníků a 13 posádek na startu. Při pohledu na letošní výsledkovou listinu se tehdejší dvě vítězství a jedno druhé místo zdají být poněkud úsměvné.

Párová čtyřka mladších žáků v Ústí n/L, foto: Š. Krejzová
Zemřel pan Karel Šanda 18.května 2018

Smutná zpráva zasáhla litoměřické veslaře, ve středu 16. května 2018 náhle zemřel bývalý vynikající skifař pan Karel Šanda, bylo mu 76 let. Otec pana Šandy byl po roce 1945 jedním ze zakládajících členů litoměřického veslařského klubu a sám Karel mladší se v první polovině 60. let dokázal prosadit do absolutní české skifařské špičky. Dokázal obsadit třetí místo na Mistrovství ČSR na skifu v dobách, kdy této disciplíně v republice dominovaly legendy Kozák, Andrs, Hofmann a další. Aktivním sportovcem Karel Šanda zůstal i po skončení veslařské závodní kariéry. K veslování přivedl také oba své syny Karla a Libora. Čest jeho památce.

Pan Karel Šanda, foto: J. Běloubek
Strana 4 z 42
Valná hromada 2019
MČR ve veslování na trenažeru, Neratovice 2019
Kalendář VK Slavoj Litoměřice na rok 2019
63. Litoměřická regata 2017
30.srpna 2017
63. Litoměřické regaty s mezinárodní účastí se zúčastnilo více než 600 posádek z České republiky, Německa, Kypru, Španělska a Austrálie, z tohoto celkového počtu tvořily posádky...
62. Litoměřická regata 2016
1.září 2016
Jednadvacet vítězství vybojovali litoměřičtí veslaři na domácí vodě v závodech 62. Litoměřické regaty 27. a 28. srpna 2016. Neúspěšnější byli dorostenci Konschill a Votruba,...
I. kolo ČP na trenažeru, Hostivice 2015
15.prosince 2015
Na letošní úvodní kolo „trenažérového poháru“ jsem opravdu těšil, mezi dorostence měli vstoupit úspěšní žáci kolem Vojty Votruby, podobně úspěšní dorostenci T. Zelinková a...

Designed by Cammeron