Aktuality

Hradišťský šestikilák 2022 20.prosince 2022

Další roční „Hradišťského šestikiláku“ se v uherském Hradišti uskutečnil 16. října 2022 za účasti jedenácti závodníků litoměřického veslařského klubu.

Nejobsazenější byla kategorie skifu juniorů, ve které bylo v cíli klasifikováno 92 závodníků a mezi nimi i čtyři zástupci litoměřického velsování. Nejlépe si vedl Mirek Vokálek, který obsadil 9. místo a zajistil si pro rok 2023 účast ve sportovním centru mládeže (po splnění dalších požadavků), 23. místo obsadil Lukáš Zadák (krátce po závodech odešel na hostování do VK Blesk Praha), 46. se umístil Ondřej Záruba a 66. Š. Fronk.

Mezi děvčaty ve stejné kategorii mělo litoměřické veslování tři zástupkyně z 56 závodnic, které zvládly trať závodu. Nejlepší umístění vybojovala Barbora Marešová 46. místem, 47. se umístila A. Illichmannová a 53. S. Myslíková.

V dorosteneckých kategoriích se umístila M. Dušková na 21. příčce a Š. Balaštík na 40. místě.

V kategoriích dospělých závodníků obsadil V. Zadák 6. místo mezi muži Masters a N. Kalousová doveslovala jako 7. mezi ženami.

Výsledky najdete ke stažení na svazovém webu.

junioři Vokálek a Fronk v Uherském Hradišti, foto: O.Záruba
Káča 2022 13.listopadu 2022

V sobotu 12. listopadu 2022 odpoledne se setkali litoměřičtí veslaři několika generací v loděnici, aby „káčiným memoriálem“ zakončili závodní sezonu.

Bohužel účast nebyla taková, jako v minulých letech, snad vinou ne úplně ideálního listopadového počasí, a tak se hlavní závod „mix“ osmiveslic jel jen ve třech posádkách, ale opět na historických dřevěných lodích. Pozitivním faktem byla účast dvanácti sportovců žákovských kategorií a tak se kormě tří osmiveslic podařilo postavit také tři párové čtyřky s kormidelníkem pro „dětský“ závod.

S ohledem na počet lodí jsme se museli po letech zase vrátit k systému závodů, který není úplně nejobjektivnější, ale pro tříčlenné startovní pole je efektivní – první a druhá loď se utkají o postup do finále, do kterého je loď číslo tři nasazena přímo. V listopadovém počasí a na trati dlouhé cca 400 metrů se v minulosti již několikrát potvrdilo, že být nalosován do třetí lodi nemusí být úplně výhodné a letošní rok tuto teorii opět potvrdil.

Na osmiveslicích zvítězila posádka číslo jedna v sestavě A. Illichmannová, J. Pašek, M. Hanzík, M. Mertlová, P. Krejzová, N. Kalousová, Š. Fronk a M. Brabec, která v první porazila posádku: J. Marjanka, O. Hamerníka, A. Mejty, M. Galla, S. Etchegoyen, V. Hříbalové, B. Marešové a M. Duškové a ve finále si medaile zajistila výhrou v duelu na posádkou v sestavě: M. Matula, Š. Balaštík, M. Dzivjak, K. Vágnerová, A. Kloubská, T. Krejzová, D. Prošková a A. Krejčová.

V závodě párových čtyřek zvítězila také loď nalosovaná jako číslo jedna v sestavě A. Pláničková, J. Doubek, A. Malypetr, I. Buncha a kormidelnice T. Krejzová.

Společenský večer v sále loděnice byl poté oslavou uplynulé sezony, která přinesla litoměřickému veslování opět několik skvělých výsledků.

Všem závodníkům děkujeme za účast a předvedené výkony, příznivcům litoměřického veslování za podporu a skvělé občerstvení během závodního odpoledne, poděkování patří také pánům Hamerníkovi a Kindlovi, kteří uvedli historické osmiveslice do provozu schopného stavu a následně během závodního odpoledne zastali role pořadatelů.

Blahopřejeme vítězům závodů a pro ty z vás, kteří dočetli až sem, přidám odpovědi na otázky z „Káčina kvízu“: V roce 1982 bylo konání Káči ohroženo úmrtím sovětského politika L. I. Brežněva. Veslaři z většiny ostatních klubů Vás jistě mohou pozvat na kapra, ale pravděpodobně nepůjde o oslavu ukončené sezony, té většinou říkají „žába“ a titulem juniorského světového šampiona se mohou pyšnit 3 odchovanci litoměřického veslování (před třiceti lety zvítězil Jan Vahalík na párové čtyřce, ve stejné disciplíně zvítězila o deset let později Pavla Struhová a ve stejném roce byl ještě Milan Bruncvík členem osmiveslice, která také v Trakajích nenašla přemožitele).

ilustrační foto od Š. Krejzové
Doplňující informace k sobotní Káče 9.listopadu 2022

S ohledem na to, že Káča a Káčin memoriál se blíží, přinášíme několik doplňujících informací k sobotnímu programu:

-        Závody Káčina memoriálu by měly proběhnout opět na historických osmiveslicích pro závodníky kategorie dorostu a starší v losovaných posádkách, maximální důraz bude kladen na zkušenost kormidelníků, zabránění kolizím a příkladné dodržování zásad fair play

-        Závody Káčina memoriálu pro kategorie žactva proběhnou (tradičně) dle organizačních pokynů trenérského týmu žákovských kategorií

-        V rámci odpoledního programu budou oceněni medailisté ze závodů Mistrovství ČR v roce 2022 v kategoriích žactva. Závodníci v kategoriích dorostu a starší budou podobně oceněni v průběhu společenského večera.

Časový harmonogram platí, tedy registrace do závodů Káčina memoriálu začne ve 13:30, samotné závody ve 14 hodin, slavnostní večer na sále loděnice bude zahájen ve 20 hodin.

ilustrační foto od Š. Krejzové
Head of Prague 2022 9.listopadu 2022

V sobotu 5. listopadu 2022 proběhl již sedmý ročník závodu osmiveslic, Head of Prague. Tento ročník byl pro pořádající VK Blesk velice úspěšný, neboť se přihlásilo 118 osmiveslic. Na startu tohoto speciálního závodu se litoměřičtí závodníci objevili v 6 posádkách, ať už „čistých“ nebo ve společenství.

Za muže Masters startovala posádka nazvaná Liťákstars ve složení Vahalík, Březina, Šanda, Dadejík, Matula, Hamerník st., Ryžík, Weber ml. a kormidelník Žižka. Tato jediná „čistá“ litoměřická posádka dojela ve své kategorii na 13. místě a celkově 71.

V kategorii žen za náš klub startovaly Kalousová a Krejčová ve společenství s Děčínem, Ústím nad Labem, Lodními sporty Brno, ČVK Brno a Perunem Ostrava, pojmenovány jako ZBYTEK. Děvčata společnými silami dojela 8. v kategorii žen a celkově 85.

Vokálek s Fronkem usedli také do společenství, které si dalo název Kačeři. Společně s kluky z Roudnice nad Labem, Děčína, Jindřichova Hradce a pražských Bohemians doveslovali 5. a celkově se umístili na krásném 16. místě. Další litoměřický junior Zadák jel společně s veslaři z VK Blesk, dojeli 8. ve své kategorii a celkově na pěkném 20. místě.

Myslíková z Litoměřic se ukázala na kormidle neratovických a brněnských chlapců, kteří pod jejím vedením doveslovali 14. a 53. celkově.

Poslední osma s litoměřickým zastoupení byla mixovaná osmiveslice s názvem Polabská (j)elita, do které litoměřičtí Krejzová T., Mertlová, Illichmannová, Marešová a Hamerník ml. usedli s brandýskými veslaři a pod vedením kormidelnice da Palmy dojeli na celkovém 56. místě, ve své kategorii se umístili 7.

Všem závodníkům děkujeme za předvedené výkony a reprezentaci klubu.

Kompletní výsledky najdete na webu závodu.

Text: T. Krejzová

Osmiveslice mužů masters na trati, foto: L. Weberová
Poděkování kapitána 2.listopadu 2022

Kapitán klubu pan Otakar Hamerník děkuje skupině juniorů za pomoc s vytažením katamaránu na břeh a především děvčatům za následnou důkladnou očistu katamaranu před zazimováním. Katamarán si péči zaslouží a jistě se za ni odvděčí příští sezonu spolehlivým doprovodem posádek při tréninku :-)


 

klubový katamarán v akci, foto: Š. Krejzová
Káča 2022 27.října 2022

Přijměte pozvání na každoroční uzavírání řeky Labe v Litoměřicích, které letos proběhne v sobotu 12. 11. 2022, započne závody „Káčina memoriául“ a vyvrcholí večerní společenskou zábavou. Akce bude probíhat v areálu veslařského oddílu VK Slavoj Litoměřice.

Program dne:

  • 13:30 registrace závodníků Káčina memoriálu 2022
  • 13:45 losování posádek Káčina memoriálu
  • 14:00 – 16:30 Káčin memoriál 2022
  • 20:00 večerní zábava

Novinkou pro letošní rok je „Káčin kvíz“, správné odpovědi se (možná) dozvíte v průběhu Káčina memoriálu:

Otázka 1: V roce 1982 bylo pořádání „Káči“ vážně ohroženo, co bylo příčinou?

a)    Povodeň

b)    Úmrtí sovětského politika Leonida I. Brežněva

c)    Zdražení litoměřického piva o 10 haléřů

Otázka 2: Většina ostatních klubů ukončení sezony nazývá?

a)    Také „Káča“

b)    Žába

c)    Kapr

Otázka 3: Kolik litoměřických veslařů se může „pyšnit“ titulem „Mistr světa juniorů“

a)    1

b)    2

c)    3

d)    Žádný

MČR ve sprintu 2022 13.října 2022

V pátek 30. 9. 2022 proběhlo v Račicích MČR ve sprintu, kde se kategorie dorostu a starší předvedly na krátké pětisetmetrové dráze. Dopoledne se konaly rozjížďky, ze kterých se postupovalo do velkého finále. Z 18 postavených posádek jich 13 jelo „finále A“, z toho 6 vybojovalo cenný kov.

Dorostenky Vágnerová, da Palma a Myslíková ve společenství s Mělnickou veslařkou na párové čtyřce bohužel nepostoupily stejně jako dvojskif Vágnerová s Myslíkovou a Dušková na skifu. Marešová a Illichmannová usedly do dvojky bez kormidelníka, postoupily, ale ve finále bohužel nedokázaly odrazit nápor soupeřek a dojely na pěkném čtvrtém místě.

Dorostenec Zadák postoupil z prvního místa v rozjížďce do finále, ve kterém mu nakonec nestačily síly a dojel pátý. Následně Lukáš usedl do dvojky bez kormidelníka společně se Zárubou, na které si dojeli pro stříbrnou medaili. Kluci spojili síly s dorostenci z Děčína, Mělníka, Lysé a Třeboně, společně usedli do osmy a přidali bronzové medaile na litoměřický účet.

Dvojskif Hříbalová s Krejčovou v kategorii juniorek bohužel nepostoupil z rozjížďky, stejně tak nepostoupila Krejčová na skifu. Zlepšením nálady pak byla dvojka bez kormidelníka, do které usedla Krejčová s Kalousovou, a vybojovaly krásné třetí místo.

Také junioři sbírali cenné kovy. Vokálek usedl do párové čtyřky do společenství s juniory z Roudnice nad Labem, Třeboně a Jindřichova Hradce a cílem projely v těsném závěsu za druhými, tím pro náš klub získali další bronzovou medaili. Vokálek a Fronk si sedli do osmiveslice se stejnými kluky jako na párové čtyřce a s dalšími veslaři z Děčína a  Ústí nad Labem. Tomuto společenství uteklo třetí místo o pár vteřinek. Fronk na skifu dojel na pěkném 4. místě.

Také v dospělých kategoriích měl náš klub zastoupení. Ženy Krejzová T., Krejzová P. a Mertlová usedli do nepárové čtyřky ve společenství s roudnickou závodnicí a získaly bronzovou medaili. Dále Mertlová s Krejzovou T. zasedly do další nepárové disciplíny, a to do dvojky bez kormidelníka, kde si dojely pro další bronzovou medaili.

M. Bělohlávek usedl do párové čtyřky mužů s Brandýskými veslaři a společně dojeli na pěkném 6. místě. Ještě s Hamerníkem ml., ve společenství s Brandýsem, Louny a Ústím dojeli na osmě na čtvrtém místě.

Všem závodníkům děkujeme za reprezentaci klubu a předvedené výkony.

Výsledky najdete na svazovém webu.

Text: T. Krejzová

Dorostenci Zadák se Zárubou sbírali medaile i na sprinterské
MČR družstev a Pohár ČR 2022 8.října 2022

Mistrovství ČR družstev ukončilo sezonu bodování Poháru ČR ve veslování a litoměřický klub se umístil na 16. příčce. Nejlepších výsledků dosáhla kategorie mladších žáků, kteří pod trenérským vedením Radomila Peterky a jeho kolegů, obsadili krásnou druhou příčku. Mezi deset nejlepších se prosadily také dorostenky, které trenérsky vede Mgr. R. Kindlová a P. Krejzová. Starší žáci obsadili 12. místo, stejně stará děvčata se umístila na 14. místě. Juniorky skončily 16., junioři i muži 17., dorostenci 18., ženy 19. a mladší žákyně 22.


Na samotném MČR družstev měl litoměřický Slavoj zastoupení ve třinácti posádkách, z nichž 7 se kvalifikovalo do finálové jízdy. Nejlepší výsledek zaznamenala kategorie mladších žáků, když nejprve J. Ryžík a M. Fictum obsadili třetí místo na dvojskifu a později ještě, doplnění o J. Doubka, A. Brabce a kormidelnici A. S. da Palmu, vybojovali skvělé druhé místo na kormidlované párové čtyřce. Další „pódiové“ umístění přidal třetí M. Brabec na skifu starších žáků. Pátá místa obsadila skifařka Pláničková mezi staršími žačkami a dorostenci Zadák se Zárubou na čtyřce bez kormidelníka (ve spol. s veslaři z Třeboně), šesté skončily dorostenky také na čtyřce „bez“, párová čtyřka juniorů s M. Vokálkem nenastoupila do finálové jízdy.


Kompletní výsledky najdete na svazovém webu.

55. Polabský pohár 2022 23.září 2022

Sobota 10. září 2022 se pro litoměřické veslaře nesla v duchu závodění v rámci programu 55. Polabského poháru v Brandýse nad Labem. Zároveň proběhla velkolepá oslava 80 let od založení KV Kondor Brandýs nad Labem, při té příležitosti jsme mohli vidět exhibiční závod generačních osem a večerní oblohu ozdobenou ohňostrojem. Litoměřická výprava se skládala ze skromných 17 posádek.

Mladší žák Brabec A. si ve skifu žáků jedenáctiletých dojel pro krásné třetí místo.

Starší žáci Brabec M., Mejta, Gall a Pašek se v závodě nepárových čtyřek pokusili pod vedením kormidelnice T. Krejzové odolat náporu soupeřů, ale i přes veškeré vydané síly dojeli na čtvrtém místě. Dále všichni zmiňovaní závodili na skifech, Gall, Mejta i Brabec zvítězili, Pašek dovesloval čtvrtý.

Párovka žákyň Pláničková, Kloubská, Etchegoyen a Řeháková s da Palmou na kormidle protnuly cílovou čáru třetí v pořadí. Dále dvojskify Pláničkové s Řehákovou dojely druhé a Kloubské s Etchegoyen čtvrté. Kočí usedla do společenství s ústeckou veslařkou a obsadila třetí místo.

Myslíková se představila na skifu v kategorii dorostenek a dojela pátá. Dále za dorostenky, tentokrát ve dvojskifech, veslovaly Vágnerová s Duškovou a da Palma se Svobodovou, oba dvojskify dojely páté. Holky z dvojskifů spolu usedly do párové čtyřky a doveslovaly na třetí pozici.

I v kategorii žen jsme měli zastoupení, a to ve dvojce bez a na dvojskifu seniorek B. Na obou disciplínách se předvedly Krejzová T. s Mertlovou a dvakrát projely cílem druhé v pořadí.

Všem závodníkům gratulujeme k pěkným výsledkům a děkujeme za reprezentaci klubu.

Text: T. Krejzová

Roudnické sprinty, Memoriál z.m.s. F. Vrby 6.září 2022

Roudnické sprinty

V sobotu 3. září 2022 proběhly Roudnické sprinty, které proběhly v duchu 140 let od založení klubu ČAC Roudnice. Kromě skifů žactva mladšího, ve kterém dostávali vítězové medaili už v dělených jízdách, se dopoledne jely rozjížďky a odpoledne finále. Na startu se představilo 52 litoměřických posádek, z toho se přesně 35 posádek utkalo o medaile ve finálových jízdách.

Za žáky mladší nastoupil v závodech skifů jedenáctiletých Antonín Brabec, který zvítězil, a Adam Malypetr, který dojel druhý. Doubek si dojel pro třetí místo za dvanáctileté. Do dvojskifu spolu usedli Brabec s Doubkem, dojeli 5., a Ryžík s Fictumem, kteří zvítězili.

Mladší žákyně Elen Svobodová v dělené jízdě zažila finiš „na balonky“, bohužel neodrazila nápor soupeřky a dojela těsně druhá.

Všechny tři dvojskify starších žáků se probojovaly do finále, Brabec s Mejtou získali cenný kov, Kulíšek s Horákem dojeli pátí a Gall společně s mělnickým veslařem dojeli 6. Gall ve skifu třináctiletých projel cílem třetí v pořadí. Brabec, Mejta a Horák ve skifu čtrnáctiletých projeli cílem 2., 4. a 6. Všichni čtyři skifaři se spojili, usedli do párové čtyřky a pod vedením Kindlové si dojeli pro vítězství.

Starší žákyně Kočí, Etchegoyen, Kloubská a Svobodová na kormidle s Kindlovou dojeli třetí na párové čtyřce. Dvě třináctileté skifařky si vybojovaly postup do finále, Pláničková zvítězila a Řeháková dojela na pěkném 5. místě. Tyto dvě skifařky si spolu sedly do dvojskifu a cílem projeli páté v pořadí.

Dvojskifu dorostenců, Balaštíka se Zárubou, se bohužel nepodařilo do finálové jízdy postoupit. Na skifech se klukům postoupit podařilo, Záruba dojel pátý, Zadák druhý. Skifaři následně usedli do dvojky bez kormidelníka a zvítězili.

Dorostenky si opět zajely všemožné disciplíny. Na skifu do finále postoupila z litoměřických pouze Dušková, která cílem projela čtvrtá. Marešová s Illichmannovou usedly do dvojky a zvítězily. Tyto dvě dívky usedly i do dvojskifu a dojely na 4. místě. Do párové čtyřky usedla všechna zmíněná děvčata ještě s da Palmou a společně dojeli do cíle na 1. místě, druhá litoměřická posádka ve složení Myslíková, Šeblová, Vágnerová a Svobodová dojela na čtvrtém místě.

Junior Vokálek usedl do dvojskifu ve společenství s Roudnicí n/L a společně zvítězili.

Také juniorky si přijely zazávodit na krátkou trať. Krejčová s Kalousovou dojely třetí na dvojskifu, a dále společně s Děčínskými usedly do párové čtyřky, na které dojely druhé v pořadí. Proti juniorkám se na krátkou trať postavily i ženy Krejzová a Mertlová ve společenství s Roudnickými, které nakonec projely cílem třetí.

Za kategorii mužů nastoupil Bělohlávek, a to do závodu skifařů, na kterém bohužel nepostoupil, a do dvojkybez kormidelníka, kde ve společenství s Děčínem dojel druhý.

Ženy Krejzová a Mertlová si zazávodily proti sobě na skifech, Krejzová dojela druhá, Mertlová čtvrtá. Společně usedly také do dvojky „bez“ a zvítězily. Mertlová na dvojskifu společně s roudnickou veslařkou doveslovaly druhé, P. Krejzová s T. Krejzovou čtvrté.

Na závěr se jela mixovaná nepárová osma o soudek piva. Na startu se proti sobě postavily hned 4 čisté osmy, roudnická, děčínská, brandýská a naše litoměřická. Už od začátku závodu byla právě naše osma, ve složení Krejzová T., Mertlová, Krejčová, Kalousová, Vokálek, Balaštík, Zadák a Záruba s kormidelnicí da Palmou, ve vedení. Dojeli jsme si pro vítězství, ale bohužel se srazily dvě cizí osmy, takže se závod musel opakovat. Litoměřičtí veslaři se však nenechali zastrašit, vyhráli znovu, a ještě si vylepšili čas.

Všem děkujeme za pomoc, rodičům za odvoz, trenérům za organizaci a závodníkům gratulujeme k předvedeným výkonům.

Text: T. Krejzová

mladší žáci opět nenašli přemožitele, foto z Litoměřické regaty: Š. Krejzová
Strana 2 z 57
M. Vokálek je mistrem Evropy na osmě
MČR na Dlouhé dráze 2023
Valná hromada spolku Veslařský klub Slavoj Litoměřice
Třeboňský Beach sprint a regata s mezinárodní účastí 2022
2.září 2022
V týdnu od 13. do 19. srpna 2022 litoměřická čtyřicetičlenná výprava absolvovala soustředění v Třeboni, do které se náš klub opět vydal po třech letech. Toto soustředění bylo...
MČR žactva 2022
28.června 2022
Mistrovství ČR žactva 2022, report od Terezky Krejzové:
O víkendu 17.6. – 19.6. 2022 proběhlo v Račicích Mistrovství české republiky mladšího a staršího žactva. Žákovské...
Mistrovství oblasti Labe 2022
24.června 2022
O víkendu 11.-12. června se v na račickém kanále konalo Mistrovství oblasti Labe, které bylo pro litoměřickou mládež velice důležitými závody, neboť šlo o kvalifikaci na Mistrovství...

Designed by Cammeron